Manifest

Manifest został po raz pierwszy odczytany 30 marca 2007 r. na XXV Okręgowym Zjeździe Lekarzy w Warszawie.

My Lekarze

Jesteśmy pracowici, ambitni i rzetelni. Spędzamy w szpitalach i poradniach większość swojego życia. Pracujemy średnio ponad 270 godzin miesięcznie, czasami 36 godzin z rzędu lub dłużej. To niemal dwukrotnie więcej niż przewiduje Kodeks pracy i unijna dyrektywa w sprawie czasu pracy. Za etat dostajemy do ręki często nie więcej niż 1500 zł miesięcznie.

Dodatkowo wiele energii poświęcamy na doskonalenie zawodowe. Pracujemy w trudnych warunkach, pod ogromną presją psychiczną, często bez dostępu do sprzętu, w szpitalach gdzie tynk wali się na głowę, brakuje pieniędzy na pieluchomajtki i nie wiadomo, kiedy respirator sprzed 20 lat po raz kolejny się zepsuje. Bywa, że niesienie pomocy innym okupione jest zaniedbaniem własnego zdrowia i szczęścia najbliższych. Jesteśmy coraz bardziej sfrustrowani. Narzekamy.

Jednocześnie jesteśmy postrzegani przez społeczeństwo jako łapówkarze. W sondażach badających opinię Polaków na temat korupcji, jako grupa zawodowa wypadamy najgorzej -w 2006 roku służba zdrowia została wskazana przez ponad połowę badanych (53%) jako najbardziej skorumpowana dziedzina życia społecznego, wyprzedzając nawet politykę, a 67% społeczeństwa uważało, że zjawisko korupcji dotyczy lekarzy często lub bardzo często. A to przecież nieprawda! Wystarczy spojrzeć na te same badania, które pokazują, że blisko 80% obywateli nigdy nie spotkało się z sugestią lub nakłanianiem do wręczenia łapówki ze strony lekarza.

Niestety łatwiej rozdmuchać pojedynczy, naganny przypadek, niż pokazać tysiące uczciwie i sumiennie wykonujących swoją pracę lekarzy. Kiedy czytamy informacje prasowe o aferach korupcyjnych w środowisku lekarskim jest nam niezmiernie przykro. To autentycznie boli. Poświęcamy swoje życie dla innych, a oni postrzegają nas nawet jako zabójców!

Chcemy aby to się zmieniło. Chcemy, musimy zrzucić z siebie to nieprawdziwe piętno. Niech w końcu do głosu dojdzie uczciwa, profesjonalna i niestety często biedna większość lekarzy. Chcemy dać jasny przekaz:  „Nie biorę, chcę normalnie zarabiać"

Chcemy, aby każdy lekarz w Polsce z dumą nosił przypiętą do swojego fartucha plakietkę z takim właśnie hasłem. Chcemy być wolnymi i szczęśliwymi ludźmi, normalnie pracować i za tę pracę otrzymywać normalne wynagrodzenie. Niech dzięki naszej akcji prawdziwe oblicze zawodu lekarza w końcu weźmie górę.

Joomla SEO by MijoSEF